Badanie genetyczne

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Henio1988
Posty: 1
Rejestracja: 2013-10-09, 21:47
Lokalizacja: Suwałki

Badanie genetyczne

Postautor: Henio1988 » 2013-10-09, 21:51

Witam. Moja mama od wielu lat choruje na SM - jej stan jest poważny... Mam 25 lat i strasznie boję się też zachoruje. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwośc zrobienia badania genetycznego?? szukałam ofert w laboratoriach ale niestety nie maja takiej możliwości. Może ktoś wie gdzie takie badanie można zrobić? Dziękuje z góry za odpowiedz:)

ana1212
Posty: 405
Rejestracja: 2013-05-21, 14:18
Lokalizacja: K-ów

Postautor: ana1212 » 2013-10-09, 23:22

Nie wiem czy takowe jest, ale jesli mama choruje to proponowalabym Ci stosowac suplementy jak rowniez diete stosowana przy sm, ktora tez ponoc chroni przed wystapieniem esmu

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-10-09, 23:59

Ja też nie wiem, czy istnieją takie badania i raczej w to wątpię. Jeśli jednak tak, to pewnie są diabelnie drogie. Zresztą, gdyby Ci wyszło z takich ewentualnych badań, że tak, masz duże prawdopodobieństwo zachorowania (bo żadne nie wykażą, że prawdopodobieństwo równe jest 100%) to co byś z tą wiedzą zrobił? Usunął sobie mózg, żeby się nie zdemielinizował? Czy zapisał się na zapas w kolejce do interferonów?

Ostatnio znalazłam swoje notki ze spotkania z dr Woyciechowską (albo którymś z zaproszonych gości) i tam było coś takiego, że SM nie jest dziedziczne, ale dziedziczne są predyspozycje, co oznacza b. duże prawdopodobieństwo wystąpienia SM w sprzyjających po temu warunkach. Więc stosuj to, co napisała ana, staraj się do życia podchodzić z dystansem czyli nie stresuj się bez potrzeby, a jak masz z tym problemy, to zapisz się na jakieś zajęcia z technik relaksacyjnych, nie unikaj słońca (oczywiście kilka godzin w pełnym słońcu w 30 stopniowym upale to już zdecydowana przesada), zrób sobie testy na nietolerancje i alergie pokarmowe i wyklucz to, co Ci wyjdzie z diety... No i ważny jest ruch (podobnie jak ze słońcem - bez przegięć).
3m się i bądź zdrów.

Awatar użytkownika
sylseb
Posty: 1412
Rejestracja: 2012-02-16, 13:27
Wiek: 54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: sylseb » 2013-10-10, 09:23

Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale jakby był znany gen, którego uszkodzenie powoduje SM, to pewnie łatwiej byłoby diagnozować chorobę i ewentualnie szukać panaceum na jej wyleczenie. Skoro gen nie jest znany, to trudno zdefiniować badanie genetyczne.
Jaki pisały przedmówczynie, trzeba robić wszystko, co już wiemy, aby do minimum ograniczyć możliwość wystąpienia SM.
Pozdrawiam
SylwiU

honung
Posty: 61
Rejestracja: 2013-05-04, 05:43
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: honung » 2013-10-10, 19:40

Nie ma takiej możliwości, gdyż nawet nie wiadomo dokładnie co powoduje SM. Oczywiście bierze się pod uwagę podłoże genetyczne, ale jedynie jako możliwość powodowania pewnej predyspozycji do choroby,. Nie ma zidentyfikowanego konkretnego genu czy genów z tym związanych, stąd nie istnieje możliwość przeprowadzenia badania genetycznego w kierunku SM.

krysia69
Posty: 62
Rejestracja: 2008-12-18, 09:02
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: krysia69 » 2013-11-10, 18:00

Zgadzam się z przedmówcą .Na ostatniej konferencji w Kopenhadze stwierdzono ,ze przyczyną są geny od Wikingaów dlatego najwięcej zachorowań na SM jest w krajach skandynawskich oraz na obszarach dokąd docierali wikingowie ale do tych genów muszą jeszcze dojść sprzyjające warunki jest to bardzo złożone .Duże znaczenie ma tez wit D3 neurolodzy biją się teraz w piersi ,bo byli w błędzie opalać się przy Sm TRZEBA tylko nie wolno się przegrzewać.
Witam !
w prezencie świątecznym otrzymałam dziagnozę ...SM

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2013-11-12, 10:15

Człowiek może mieć predyspozycje genetyczne do wystąpienia pewnych chorób. I tak przyjmijmy, że determinują one w 50 % możliwość ich wystąpienia. Drugie 50 % to czynniki środowiskowe, a więc styl życia ( np. stres, branie na siebie zbyt dużo obowiązków, niepewność itp ), dieta ( alkohol, papierosy, tłuszcze nasycone, brak witamin, minerałów, antyoksydantów ), toksyny, brak ruchu i tym podobne.

Tak więc, jeśli nawet przyjmiemy, że genetycznie jesteśmy uwarunkowani w 50 % do wystąpienia u nas np. cukrzycy ( bo ma ciocia, czy tata ), to wciąż mamy wpływ na przyczyny środowiskowe. I właściwie się odżywiając, zażywając ruchu, nie dopuścimy do rozwoju choroby. Tak samo w przypadku sm i wszelkich innych chorób.

Tak zapamiętałam z informacji, które kiedyś przeczytałam.

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-11-13, 23:48

krysia69 pisze:neurolodzy biją się teraz w piersi ,bo byli w błędzie opalać się przy Sm TRZEBA

to może ja podświadomie od zawsze uwielbiam slońce i się namiętnie opalałam?
intuicyjnie wyprzedziłam naukę ;-)
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 216 gości