RZS a SM

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Uszak
Posty: 75
Rejestracja: 2016-02-23, 22:17
Wiek: 48
Lokalizacja: Zielona Góra

RZS a SM

Postautor: Uszak » 2016-04-02, 13:31

Witam, nie ma tu części forum nt. różnicowania, więc wrzucam pytanie tutaj, przenieście oczywiście, jeśli gdzie indziej lepiej pasuje.
Czy spotkaliście się z możliwością, że diagnoza SM została postawiona źle, bo okazało się, że to RZS. Czytam na ten temat i niby ze mogą być przy reumatoidalnym zapaleniu stawów zmiany demielinizacyjne, a nawet prążki, czy myślicie, że to możliwe? Mam "nietypowe SM", żaden lekarz się nie może zgodzić na żaden temat jeśli o mnie chodzi, więc szukam sama... a że mam od prawie zawsze mocne bóle reumatyczne, kiedyś (ale zagranicą) miałam zdiagnozowane RZS, więc oczywiście o tym myślę
Obrazek
Czasem siła to nie ten wielki buchający ogień, który wszyscy widzą. Czasem to maleńka iskierka, która szepcze: "Jeszcze trochę, dasz radę".

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

RZS a SM

Postautor: Jukka » 2016-04-02, 21:17

Kiedyś czytałam o rozróżnieniu SM i boreliozy i jednym z kryteriów rozróżniających było, że przy boreliozie mogą boleć stawy, a przy SM nie. Stąd wydaje mi się, że trudno pomylić objawy RZS z SM. Ale oczywiście mogę się mylić, bo wiedza nt. SM zmienia się dość szybko. I oczywiście można mieć obie te choroby, co niewątpliwie utrudni lekarzom diagnostykę jeśli się uprą, że pacjent cierpi na li tylko jedną dolegliwość.

Awatar użytkownika
Uszak
Posty: 75
Rejestracja: 2016-02-23, 22:17
Wiek: 48
Lokalizacja: Zielona Góra

RZS a SM

Postautor: Uszak » 2016-04-04, 00:38

Ciekawe. Czyli faktycznie u mnie to może być jednak borelioza. Ciekawe do ilu lekarzy jeszcze pójdę zanim się dowiem.
Moja mam choruje od 35-u lat na SM, a stawy bolą ja zawsze. Ciekawe...
Obrazek
Czasem siła to nie ten wielki buchający ogień, który wszyscy widzą. Czasem to maleńka iskierka, która szepcze: "Jeszcze trochę, dasz radę".

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

RZS a SM

Postautor: blanka » 2016-04-04, 11:13

Na sm choruje długo ,kilka lat temu zaczęły mnie bolec stawy .Najierw tak ,ze dało się wytrzymać ,potem już dosyć uciążliwie .Niedawno miałam rowione badania w kierunku RZS -nie mam .Neurolog określił ból jako neuropatyczny w przebiegu sm .
Blanka

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

RZS a SM

Postautor: Jukka » 2016-04-04, 20:30

Mnie stawy bolą na zmianę pogody i nie utożsamiam tego z SM. Raczej z nadwagą :girlwestchnienie:
Tak więc warto by odwiedzić paru lekarzy, w tym jakiegoś z medycyny niekonwencjonalnej, to może człowiek się czegoś konkretnego dowie.

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

RZS a SM

Postautor: blanka » 2016-04-05, 11:39

Jukka pisze:Source of the post warto by odwiedzić paru lekarzy
- swojego czasu odwiedziłam ,wszystko z ich strony dobrze wyszło . Na zmianę pogody stawy bolą inaczej tzn . potrafię odczuć różnicę , natomiast jeśli chodzi o kg .mam trochę nadwagi ale nie na tyle ,żeby to było powodem obciążenia stawów .Wiec zostałam przy opcji -neurologia . :girlwestchnienie:
Blanka

Awatar użytkownika
Uszak
Posty: 75
Rejestracja: 2016-02-23, 22:17
Wiek: 48
Lokalizacja: Zielona Góra

RZS a SM

Postautor: Uszak » 2016-04-18, 12:24

nie za bardzo widzę korelację miedzy wagą, a bólem stawów na zmianę pogody. gdyby stawy bolały niezależnie od pogody, wtedy faktycznie mogłoby tak być chyba... ale wpływ pogody jest chyba typowo reumatyczny?
Obrazek
Czasem siła to nie ten wielki buchający ogień, który wszyscy widzą. Czasem to maleńka iskierka, która szepcze: "Jeszcze trochę, dasz radę".

kamilakonieczna
Posty: 43
Rejestracja: 2016-05-09, 10:13

RZS a SM

Postautor: kamilakonieczna » 2016-10-25, 18:50

Bardzo dużo ostatnich badań wskazują na wspólną przyczynę wszystkich chorób autoimmunologicznych nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego ale pozostałych takich jak toczeń, choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dlatego nie jest niczym dziwnym że reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane w przypadku objawów neurologicznych mają bardzo wiele wspólnego
Immunomodulin od (8.11.2016) :serce:

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

RZS a SM

Postautor: kuczuś » 2017-08-18, 21:22

Przy bólu stawów przy SM, to byłaby kolejna przesłanka, żeby zbadać boreliozę ;)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości