Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

lenzo
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-06, 00:54

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: lenzo » 2016-04-08, 09:30

Witam, podczas przeglądania zagranicznych artykułów naukowych natknęłam się na wiele prac poświęconych wpływie wirusa EBV na rozwój SM. Do szczególnej gruppy ryzyka należą osoby które nie zostały zarażone w dzieciństwie i przechodziły objawową infekcje w okresie dojrzewania (mononukleoza zakaźna). Szczególnie ważny jest poziom przeciwciał przeciwko wirusowi w krwii oraz PMR. Podwyzszone przeciwciała EBNA igG

Czy ktoś z Was przechodził taką chorobę (ja tak -wiek 20 lat) oraz mniej więcej w jakim czasie po chorobie ukazały sie pierwsze objawy SM. Czy macie może wyniki przeciwciał na tego wirusa?

Pozdrawiam

Ann
Posty: 1100
Rejestracja: 2015-11-15, 18:27

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: Ann » 2016-04-08, 13:27

Hmm, to ciekawe. Mononukleozę miałam w wieku 14 lat, a pierwsze objawy sm pojawiły się jakieś 3-4 lata później. Badań, o których piszesz nie robiłam, bo nigdy nie łączyłam tych chorób ze sobą.
Anka

lenzo
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-06, 00:54

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: lenzo » 2016-04-08, 21:59

Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. :) Mam nadzieję że odezwie się więcej osób mających podobne doświadczenia. Czy mogę zapytać jak przebiegała u Ciebie mono? Ja przechodziłam ją własnie koło 4 lat temu. Przez rok było dobrze a następnie pojawiły się nawracające anginy co miesiąc przez rok... w zeszłym roku zaczęły się pojawiać niepokojące objawy neurologiczne i ciągle jestem zawieszona między diagnozą a jej brakiem. Zaczęłam sama szukać.
Polecam artykuły naukowe na choćby google scholar. Niestety są anglojęzyczne, ale praktycznie większość obecnych badań łączy późne zakażenie Ebv z SM. Niektórzy zauważają że największe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów neurologicznych przypada na okres 5 lat od mononukleozy.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... po=60.4839 (Results - tu podane są stosunki przeciwciał EBNA u pacjentów z SM do tych bez )
http://jneuroinflammation.biomedcentral ... 188-1#Tab3 tu zawartość przeciwciał w PMR oraz surowicy

Ann
Posty: 1100
Rejestracja: 2015-11-15, 18:27

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: Ann » 2016-04-15, 00:18

Dokładnie nie pamietam przebiegu choroby, bo to już zamierzchłe dzieje. Pamiętam b. wysoką gorączkę i bardzo silny nalot na migdałkach. Zaczęto mnie leczyć na anginę, bezskutecznie, więc distałam skierowanie do szpitala zakaźnego i tam spędziłam bodajże 2 tyg. Miałam spuchniętą śledzionę i/lub wątrobę - pamiętam słowa lekarki, która żałowała że nie ma studentów do "macania" moich organów (to były wakacje). Choroba ustąpiła gładko, a pierwsze objawy sm pojawiły się kilka lat później, kiedy już zdążyłam zapomnieć o mono. Nie pamiętam też czym mnie leczono, jakieś pigułki, nie mam też już wypisu ze szpitala.
Anka

lenzo
Posty: 3
Rejestracja: 2016-04-06, 00:54

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: lenzo » 2016-04-15, 10:55

a od czego zaczęły się Twoje objawy? badałaś sobie wtedy poziom wit D? jestem w tym nowa i przeszukuję cały internet w poszukiwaniu choćby skrawka informacji...

Ann
Posty: 1100
Rejestracja: 2015-11-15, 18:27

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: Ann » 2016-04-19, 15:28

Pierwszy objaw sm - ledwo wyczuwalne drętwienie w dłoni, samo przeszło, po jakichś 2-3 latach prąd wzdłuż kręgosłupa, na który dostałam miksturę i pigułki na uspokojenie, bo to było tuż przed maturą i wina spadła na nerwy, po następnych 3 latach miałam pznw leczone sterydami i pojawiło się podejrzenie sm. Wit d nigdy nie badałam, nigdy też nie drążyłam przyczyn sm, uważam że po prostu tak jest, jedni chorują, inni nie i trzeba jakoś z tym żyć. Pozdrawiam :)
Anka

kamilakonieczna
Posty: 43
Rejestracja: 2016-05-09, 10:13

Mononukleoza zakaźna, a ryzyko SM - przeciwciała

Postautor: kamilakonieczna » 2016-10-25, 18:53

Chorobom autoimmunologicznym jest znacznie bliżej do bakterii niż do wirusów takich jak mononukleoza. Przeczytaj najnowsze badania dotyczące wpływu bakterii na choroby autoimmunologiczne:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2016/05/gut-bacteria-link-and-%20multiple-sclerosis%20/
Immunomodulin od (8.11.2016) :serce:


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości