Diagnoza - niepewność, proszę o interpretację.

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Johnnywr
Posty: 2
Rejestracja: 2017-11-27, 12:38

Diagnoza - niepewność, proszę o interpretację.

Postautor: Johnnywr » 2017-12-20, 15:20

Witam,

Podejrzewają u mnie SM. Na początku listopada trafiłem na oddział neurologiczny z powodu drętwienia prawej stopy,łydki, dolnej części pośladków i w kroku, potem pojawiło się drętwienie lewej stopy.
Leżałem na oddziale 3 tygodnie - rezonanse, tomografie wykonane tam - wszystko ok. Borelioza brak, jednak w płynie rdzeniowym wyszły prążki 2 typu. Obecnie neurolog zalecił Neurovit i Nivalin - drętwienie powoli ustępuje.
Zrobiłem jeszcze dodatkowo rezonans odcinka piersiowego z kontrastem. Poniżej opis badania, a wizyta u neurologa dopiero za dwa tygodnie. Proszę o interpretację. Bardzo dziękuję za pomoc.

"Badanie MR kręgosłupa piersiowego wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zależne, T2-zal. Fat-Sat), SE (T1-zależne), MEDIC w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, przed i po podaniu środka kontrastowego iv.

Ognisko podwyższonego sygnału widoczne jest w obrazach T2-zal ( tym fs) w końcowym odcinku rdzenia kręgowego, na wysokości górnej połowy trzonu Th11, pośrodkowo i bardziej w części tylnej - maksymalnie średnicy 5 mm na przekrojach osiowych, długości 14 mm w wymiarze CC.
Ognisko nie wykazuje uchwytnego wzmocnienia po podaniu środka gadolinowego iv.

Obraz MR jest niejednoznaczny - może odpowiadać ognisku demielinizacji (nieaktywnemu) w różnicowaniu uwzględnić należy wysokozróżnicowaną postać glejaka.

Poza tym obraz kręgosłupa, kanału i rdzenia kręgowego w odcinku piersiowym w granicach normy. Wskazane monitorowanie obrazu MRI.


R: ognisko zmienionego sygnału w rdzeniu kręgowym na poziomie górnej połowy trzonu Th11 - wymaga różnicowania pomiędzy ogniskiem demielinizacji a zmianą npl wysokozróżnicowaną; konieczne monitorowanie obrazu MRI."

Andrew
Posty: 73
Rejestracja: 2015-09-01, 12:45

Diagnoza - niepewność, proszę o interpretację.

Postautor: Andrew » 2017-12-24, 11:04

Niestety raczej trudno będzie rozwiać Twoją niepewność.
Zakładam, że rezonans głowy jest OK i że nie dostawałeś w szpitalu sterydów (szybkie ustąpienie objawów po ich podaniu sugerowałoby SM a w każdym razie coś związanego z autoagresją).
Zdecydowanie proponowałbym pokazanie zdjęć z rezonansów także innemu neurologowi, najlepiej specjalizującemu się w SM, może powie coś więcej.
Jeśli rezonans był wykonywany na starej/słabej maszynie, to można pomyśleć o jego ponowieniu na czymś nowocześniejszym (o polu 3 tesli). Będzie wtedy wyraźniejszy obraz.

Johnnywr
Posty: 2
Rejestracja: 2017-11-27, 12:38

Diagnoza - niepewność, proszę o interpretację.

Postautor: Johnnywr » 2017-12-27, 09:11

Rezonans Głowy jest ok tak jak i rezonans dolnego odcinka kręgosłupa. W szpitalu dostawałem przez około 6 dni Dexawen - poprawa minimalna. Po wyjściu ze szpitala neurolog przepisał Neurovit i 20 zastrzyków z Nivalinu - lekka poprawa jest - już nie wywrócę się przy bieganiu.

Andrew
Posty: 73
Rejestracja: 2015-09-01, 12:45

Diagnoza - niepewność, proszę o interpretację.

Postautor: Andrew » 2017-12-28, 00:12

Aha, czyli steryd (Dexaven) był, ale nie zadziałał jakoś rewelacyjnie. Nie wiem wprawdzie, jak wypada jego moc w porównaniu z popularnie stosowanym w SM Solu-medrolem (pewnie jest słabszy). Ale sądzę, że przy SM-owym rzucie powinien pomóc trochę bardziej.

Brak zmian w mózgu również sugeruje, aby szukać także innych niż SM przyczyn podanych przez Ciebie objawów.
SM bez widocznych zmian w mózgu jak najbardziej się zdarza, ale jest wyraźnie rzadsze.
Brak reakcji na kontrast w opisanym przypadku też jest odrobinę podejrzany.

Podejrzenie glejaka trzeba skonsultować (nie wiem czy z innym neurologiem czy po prostu z onkologiem). Skoro miałby być „wysokozróżnicowany”, to nie brzmi to jeszcze najgorzej.

Głowa do góry i szukaj opinii innych lekarzy. Obowiązkowo takich, którzy sami umieją interpretować zdjęcia rezonansu, a nie bazują tylko na opisie radiologa.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości