Opis MRI - objawy

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-12-18, 09:06

czy ,co i jak nie lepiej wydusić od lekarza . już ustalone ,że każdy choruje inaczej ,że z pozoru takie same wyniki objawy ,tak naprawdę diametralnie się od siebie różnią .

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2008-12-18, 15:02

szylkretowa pisze:
gucioziom4 pisze:. Prądy w rękach i nogach, słabsze nogi, zaburzenia rónowagiczucia .


no jakbym siebie widziala z tymi slabymi nogami i prądami :2:


a gdzie masz zmiany ?

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-18, 15:25

wlasnie w glowie procz malej torbieli ktora lekarze kaza mi sie nie przejmowac bo ona nie dała takich objawow to mam czysto...czeka mnie odcinek szyjny i piersiowy do zrobienia. :-/

ksu
Posty: 114
Rejestracja: 2008-07-20, 21:11

Postautor: ksu » 2008-12-18, 17:44

Badanie MRsekwencje FSE,FAST obrazy T!- ,T2, zal oraz FLAIR w płaszczyżnie osiowej,strzałkowej i czołowej wykazało;
--drobne ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach T2 zależnych zlokalizowane w istocie białej okołokomorowej w okolicy rogów tylnych,we wzgórzu lewym oraz lewej półkuli móżdżku
-duże ognisko o podobnym charakterze wym .ok. 16x10 mm widoczne w konarze móżdżku środkowym prawym
-ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego w strukturach mózgowia nie wykazano
obraz MR odpowiada zmianom o charakterze demielenizacji

przepisałem to z orginału

a to jest wypis za szpitala po msc. od badania


rozpoznanie:sclerosis multiplet(g-35)
epikryza:30-letni pacjent przyjęty z powodu okresowo nasilających sie zaburzeń widzenia,głównie podczas wysiłku fizycznego i gorączki,występujących od 6 lat.Ponadto chory zgłasza okresowo występujące zaburzenia równowagi i trudności z rozpoczęciem fikcji.
przy przyjęciu stwierdzono cechy zespołu piramidowego w obrębie kończyn dolnychi lewej kończyny górnej,cechy zespołu móżdżkowego oraz subdepresyjnego
(nie chce mi się dalej pisać)
jak kogoś to interesuje to dokończę

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2008-12-18, 18:05

Natomiasy u mnie:
Badanie MRsekwencje FSE,FAST obrazy T!- ,T2, zal oraz FLAIR w płaszczyżnie osiowej,strzałkowej i czołowej wykazało:
pojedyncze ogniska w podwyższonym sygnale w obrazach T2-zależnych zlokolizowane w istocie białej okołokomorowej oraz płacie ciała modzelowatego, odpowiadające ogniskom demielinizacyjnym
(opisu rezonansu kręgosłupa nie moge znaleźć natomiast tak miłamro zbliznowacone ogniska w odcinku c5-c6)

Wypis ze szpitala:
Rozpoznanie:Stwardnienie rozsiane G-35
Pacjent lat 21 został przyjęty na odział ze zgargami trwającymi około 4 miesięc osłabieniem ostrości widzenia, dwojenie obazu przy patrzeniu w lewo. Konsultowany przez okulistę który wysunął podejrzenie heteroforii. MRI wykazał ogniska demielinizacyjne ble ble ble tak jak w opisie.
Przy przyjęciu pacjent w stanie ogólnym dobrym, przytomny z zachowanym logicznym kontaktem słownym. W badaniu dwojenie obrazu przy patrzeniu w lewo, odruchy brzuszne P<L, brak prawostronnego odruchu podeszwowego, tendencja do objaów patalogicznych po prawej stronie, próby zbiornosciowe prawidłowe, chwijena próba Romebrga. Badania ogolne płyny nie wykazało odchylen od prawidłowego.Borelioza w surowicy i płynie m-r wynik ujemny. Immunofiksacja białek w kierunku SM-wynik dodatni.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-18, 19:15

no to moj pierwszy rezonans sprzed dwoch lat :
badanie mr wykonano w sekwencjach t1 i t2 zaleznych typu flair. na pograniczu jadra soczewkowatego i srodzmozgowia obudtronnie z przewaga strony prawej widoczne niewielkie strefy plynowe o podwyzszonym sygnale w obrazach t2 i niskim w obrazie t1 odpowiadajace zachylkom przestrzeni podpajeczynowkowej. przesztrzenie plynowe mozgowia prawidlowe , uklada komorowy nieprzemieszczony.
plyn mozgowo rdzeniowy toksoplazmoa ujemna, borelioza ujemna, bialko oligoklonalen 168 mg/l
epikryza, chora przyjeta z powodu oslabienia i dretwienia konczyn lewych i twarzy po stronie lewej.stwierdzono dyskretny zez rozbiezny, objawy piramidowe lewostronne z oslabienie czucia powierzchniowego w 1 kat.

moj ostatnio rezonas wszystko ok, pokazuje tylko poszerzona przestrzen okolonaczyniowe:torbielka srednicy 5mm.
potencjaly wzrokowe- wydluzona latencja, obustronne uszkodzeinie o charakterze demielinizacyjnym.

epikryza przyjeta do szpitala celem obserwacji neurologicznej, przy przyhjeciu stwierdzono dyskretne zbaczanie jedzyka w lewo, oslabienie sily miesniowej konczyn lewych 4/5 w skali lovetta , niedoczuclica lewej polowy ciala, brak odruchow podeszwoych, brak odruchow brzusznych, utyka na lewa konczyne dolna, sladowy niedowlad prawej konczyny dolnej, odruchy glebokie zywe, proba romberga chwiejna.

czeka mnie rezo szyjnego i piersiowego odcinka ;-)

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2008-12-18, 19:39

za jednym zamachem czy dwoma ? :-P znaczy ten rezonans :mrgreen:

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-18, 19:48

nie wiem :)neurolog tylko mi powiedziala ze skieruje mnie na odcinek szyjny i piersiowy :) aide do niej na kontrole 27 stycznia wiec wtedy sie dowiem ;) wole miec za jednym zamachem nawet jak bym miala lezec 2 godziny :mrgreen:

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2008-12-18, 20:01

Uwierz mi, 2 godzinyw tej rurze to jak wieczność. Szkoda ze prozaku wczesniej nie zarzuciłem na ząb :mrgreen: bo mnie juz szlak powoli trafiał!

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-18, 20:09

podejrzewam ze to katorga ;D ja po 40 minutach chcialam wierzgac nogami :-/ bo juz mi niewygodnie bylo, sam halas mi nie przeszkadza, usnelabym .
ale chce miec za jednym zamachem ;-)

ewa
Posty: 553
Rejestracja: 2008-10-28, 20:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: ewa » 2008-12-18, 22:03

No to i ja zdecydowałam się wyjąć swój wypis ze szpitala, gdy postawiono mi diagnozę (luty 2004) i co widzę? Rozpoznanie: sclerosis disseminata! Czy to jest to samo co sclerosis multiplex? Niestety nie znam łaciny, a lekarze od początku, po polsku nazywają moje schorzenie jako stwardnienie rozsiane! Jak mam to rozumieć? Po diagnozie, jeszcze dwa razy byłam w szpitalu i wtedy zawsze było napisane, że cierpię na stwardnienie rozsiane! Co o tym sądzicie? Nie wiem co o tym myśleć, tym bardziej, że na podstawie tej diagnozy już po dwóch miesiącach dostałam Betaferon, który brałam przez 25 m-cy. Niestety dłużej NFZ nie chciał finansować! Ale właściwie nie o tym chciałam pisać. Oto moje rezonanse kręgosłupa i głowy przed interferonem: NMR kręgosłupa w odcinku C1-Th10 wykonana sekwencjami FSE w obrazach T1-, T2- zależnych wykazuje śródrdzeniowo, obecność licznych ognisk izointensywnych w obrazach T1-zależnych i hiperintensywnych w obrazach T2-zależnych. Zmiany te, najbardziej nasilone są na poziomach C1-C6, Th4 i Th6. Obraz ten, w oparciu o dane kliniczne może odpowiadać procesowi demielinizacyjnemu. MR głowy: wykonana sekwencjami FSE i FLAIR w obrazach T1, T2 i PD-zależnych, wykazuje w istocie białej obu półkul mózgu liczne ogniska hiperintensywne w obrazach PD- i T2-zależnych oraz w sekwencji FLAIR, o lokalizacji około komorowej i w ciele modzelowatym. Obraz ten może odpowiadać zmianom demielinizacyjnym, w tym w przebiegu SM. Ponadto zagałkowo, w obrębie prawego nerwu wzrokowego, widoczne jest ognisko hipointensywne w obrazach T1-zależnych i hiperintensywne w obrazach T2-zależnychtensywne w obrazach T2-zależnych, mogące odpowiadać pozagałkowemu zapaleniu nerwu wzrokowego. MR głowy po zakończeniu brania interferonu: kontrolna tomografia rezonansu magnetycznego głowy wykonana sekwencjami FSE i FLAIR w obrazach T1-, T2- i PD-zależnych, wykazuje w istocie białej obu półkul mózgu liczne ogniska hiperintensywne w obrazach PD- i T2-zależnych oraz w sekwencji FLAIR, o lokalizacji około komorowej i w ciele modzelowatym. Obraz ten może odpowiadać zmianom demielinizacyjnym, w tym w przebiegu SM. W porównaniu z badaniem poprzednim, tj. z 2004 roku, nie stwierdza się progresji procesu demielinizacyjnego. Obydwa badania opisywał ten sam radiolog! Czytając to dzisiaj stwierdzam, że interferon chyba rzeczywiście, trochę mi zatrzymał postęp choroby! Interferon skończyłam brać w czerwcu 2006 roku. Od marca tego roku biorę BG0012. Na razie jest dobrze! Oby tak dalej. Po interferonie niestety nie zrobiono mi rezonansu kręgosłupa. Może w tym programie się załapie!!!

aga_tka
Posty: 270
Rejestracja: 2008-01-30, 14:49
Lokalizacja: skądinąd

Postautor: aga_tka » 2008-12-18, 22:44

sclerosis disseminata to stwardnienie rozsiane, tak samo jak sclerosis multiplex, multiple sclerosis, encephalomyelitis disseminata ...

Ja spotkałam się z tą pierwszą oraz tradycyjną w mojej sm-owej "karierze" ;-)

monik
Posty: 87
Rejestracja: 2008-09-28, 14:15
Lokalizacja: gdzieś koło bdg

Postautor: monik » 2008-12-18, 22:57

u mnie rozpoznanie G35 "obserwacja w kierunku stwardnienia rozsianego".nie chce mi sie pisac o wyniku mri ale bardzo podobne do Waszych...a ja sie dzis zarejestrowalam do dr.M z bydgoszczy "juz" na 12 marca heh...

bestia82
Posty: 2
Rejestracja: 2008-12-19, 08:51

Postautor: bestia82 » 2008-12-19, 09:12

Witam serdecznie wszystkich.
Mam pytanie, mam podobne objawy, tzn. mroczki przed oczami, drętwienie stóp, które musze wpierw z rana "rozchodzić", zawroty głowy, a przedewszystkim straszne bóle głowy na ktróre nie działają żadne leki przeciwbólowe (dostałam nawet kroplówkę i peralginum dożylnie i nic).
W opisie MRI jest "w ciele modzelowatym po stronie prawej widoczne jest pojedyncze ognisko o podwyższonym sygnale w obrazach T2, PD i FLAIR zależnych, izointensywne w T1-ognisko demielinizacyjne? Naczyniopochodne? i Wskazane badanie kontrolne za 8-12 tyg." Czy ktoś wie co to może być? Do swego lekarza neurologa ide dopiero 30 grudnia a zżera mnie ciekawość.
Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie wszystkich.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-19, 11:31

bestia ja tez mialam ciezkie bole glowy :|
nic nie pomagalo , zadne leki typu apap, pyralgina :(
w szpitalu dali mi mannitol na odbarczenie mozgu i sterydy w kroplowkach i jakos przeszly bole, po dwoch latach jednak czasem sie zdarzaja, no ostatnio trpoche czesciej:|


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 268 gości