Ogniska hyperdensyjne

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-04-24, 18:52

Ogniska hypodensyjne to obszary o zwiększonym w porównaniu do otoczenia osłabianiu promieniowania czyli to miejsce w którym promieniowanie przechodząc przez tkanki uległo zwiększonemu osłabieniu w stosunku do reszty. Co do aparatury, TK pokazuje ogniska hypodensyjne jednak jest mniej czuły niż MRI i muszą być większe, czyli MRI pokaże je wcześniej gdy są mniejsze.

W tym opisie musi być błąd tzw. czeski błąd radiolog pomylił słowa i zamiast hiperintensywne wpisał (tak naprawdę komputer) właśnie hypodensyjne co nie może sugerować SM tylko nowotwór z przerzutami np. glejaka. Ale oczywiście to nie może mieć miejsca :-). Należy opisać badanie jeszcze raz lub powtórzyć MRI i poprawnie opisać dla pewności.

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2009-04-24, 19:10

rob, dzięki za wytłumaczenie :-), chyba naprawdę powinnam się zgłosić z tym opisem i ze zdjęciami do innego radiologa, albo neurologa który powie czy to błąd
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 20:03

rob, dziękujemy za wyczerpująca odpowiedź. Do mnie to jednak w sprawach medycznych trzeba dużymi literami ( i nie tylko medycznych :P ) - czy dobrze zrozumiałam, że ogniska hypodensyjne mogą sugerować nowotwór, a ogniska hiperintensywne SM?
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2009-04-24, 20:06

mi tomograf pierwszy wykazal ognisko hypodensyjne a pozniej rezonans wykazal nie ogniska hiperintensywne czy hipodensywne tlyko mialam opisane jako ogniska o wysokim sygnale :| wiec te o wysokim sygna;le yo chyba te same co hiperintensywne.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-04-24, 20:15

Ri Tak dobrze zrozumiałaś :-)

szylkretowa ogniska o wysokim sygnale to właśnie ogniska hiperintensywne a ogniska hypodensyjne to ogniska o słabym sygnale :-).

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 20:27

dziękuję :) a czy wszystkie ogniska hiperintensywne mogą świadczyć o chorobach demielinizacyjnych? mogą także o naczyniopochodnych, prawda? w rezonansie napisano mi, że zmiany te mogą sugerować chorobę właśnie demielinizacyjną, ale lekarze chcą wykluczyć zmiany naczyniopochodne...
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

zofija
Posty: 803
Rejestracja: 2009-03-31, 14:05
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: zofija » 2009-04-24, 20:40

rob, dziękuję za oświecenie i mnie.Martwię się tym że mam tych ognisk dużo,nieprawidłowych o morfologii plak demielinizacyjnych.Ri, umnie obraz MR przemawia za przewlekłym procesem demiellinizacyjnym OUN. Nigdy nawet nie zasugerowano mi że to mogą byc zmiany naczyniopochodne :-?
Miłego dnia [you]!

"Lepiej iść i upadać niż całe życie klęczeć"

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-04-24, 21:06

Ri ogólnie ogniska hiperintensywne mogą świadczyć o chorobach demielinizacyjnych (ich umiejscowienie ma znaczenie) jak i o chorobach wynikających ze zmian naczyniowych czyli układowych np. kiła czy guzy rdzenia kręgowego i dyskopatia. Tutaj potrzebna jest wnikliwa analiza objawów i badania mogące potwierdzić lub wykluczyć daną chorobę. Po prostu objawy + badania + analiza powinny dać odpowiedz przynajmniej bardziej jasną. Sprawa nie jest prosta i wymaga naprawdę dobrego diagnosty.

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 21:09

W rezonansie też zasugerowano u mnie zmiany demielinizacyjne, ale lekarze myślą także o naczyniopochodnych... Choć kolejne badania je wykluczają (echo serca i doppler tętnic szyjnych są OK).
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 21:17

Rob, a czy mógłbyś zatem powiedzieć mi gdzie powinny być umiejscowione zmiany by mogły sugerować SM? U mnie napisano tak:

"Uwidoczniono kilka ognisk hyperintensywnych w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR:
- w sąsiedztwie rogu potylicznego komory bocznej lewej 4mm
- skupisko 3 ognisk w sąsiedztwie rogu czołowego komory bocznej lewej, największe 7mm
- 2 ogniska wielkości 3mm w lewym ośrodku półowalnym
- 5 mm na sklepistości prawego płata czołowego
Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono wzmocnienia tych ognisk.
W różnicowaniu należy brać pod uwagę chorobę demielinizacyjną.
Nie stwierdza się innych ognisk w obrębie struktur mózgu, móżdżku i widocznej części rdzenia.
Układ komorowy nieposzerzony symetryczny.
W badaniu angio- nie uwidoczniono tętniaków, malformacji naczyniowych, odmiana rozwojowa - 3 gałęzie tętnic przednich mózgu."

Wiem, że nie jesteś lekarzem i nie postawisz mi diagnozy. Pytam jedynie o Twoje zdanie :)
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2009-04-24, 21:24

a ja też się chciałam jeszcze o coś zapytać ;-), jeżeli ktoś ma np tą bolerioze to mogą też wystąpić te ogniska hiperintensywne ? i qrcze dlaczego mi na rezonansie nie napisali że to są zmiany deminilizacyjne tylko samo sugeruje sm :-/

aaa i jeszcze jedno czy jeżeli są te ogniska to na bank sm, czy są jeszcze jakieś inne choroby gdzie ma się te właśnie ogniska ?
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 21:47

ŚpiącaKrólowa pisze:aaa i jeszcze jedno czy jeżeli są te ogniska to na bank sm, czy są jeszcze jakieś inne choroby gdzie ma się te właśnie ogniska ?



Nie jestem pewna i nie chciałabym Cię wprowadzić w błąd, ale z tego co ja wiem to ogniska niekoniecznie świadczą właśnie od razu o SM. Same ogniska to pikuś ;) Żeby potwierdzić SM potzrzebne są jeszcze inne badania i wykluczenie innych chorób z tego co mi wiadomo. Poza tym choroby demielinizacyjne to nie tylko SM i to bardzo wyraźnie uświadomił mi mój neurolog komentując mój rezonans :/
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-04-24, 22:32

Ri typowe miejsca występowania ognisk demielinizacyjnych w SM to: istota biała okołokomorowa, ciało modzelowate i podnamiotowo. W twoim przypadku dwa pierwsze miejsca są typowe. W płacie czołowym również występują dość często.

ŚpiącaKrólowa tak jak napisała Ri, po za tym o ogniskach pisałem wcześniej. Nie każde ognisko hiperintensywne to zmiana demielinizacyjna polegająca na uszkodzeniu mieliny a i tu też jest kilka chorób nie tylko SM. Tak w neuroboreliozie występują ogniska demienilizacyjne a więc nie na bank SM bo są inne choroby a jest ich kilkadziesiąt.
Podstawową sprawą są objawy bez nich przecież nie ma choroby, są objawy robi się badania takie jak MRI aby je wyjaśnić (diagnoza) i leczyć. Gdyby w MRI wyszły zmiany ale nie było by nigdy żadnych objawów to po co leczyć skoro nie trzeba a więc powtarzam podstawą są objawy. W SM często się tak zdarza że pierwsze zmiany są zmianami niemymi klinicznie czyli nie dającymi żadnych objawów, a potem gdy jest ich więcej większość też nie daje objawów bo gdy się tak dzieje to jest tzw. postać piorunująca SM.

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-04-24, 23:31

Dziękuję bardzo Rob. Coraz częściej myślę, że to może być jednak SM. Życie...
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2009-04-24, 23:40

rob, no właśnie chodzi o to że ja mam jakieś te objawy, np nogi mnie bolą, mrówki mi cały czas przechodzą po nogach, a jak przejdę większy odcinek drogi to po całym ciele, do tego spuchło mi udo :-/ :-/ i też nie wiem od czego :-|
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 231 gości