Skąd weźmiemy pieniądze na leczenie?

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-07-10, 11:12

flower pisze:hmm, ja mam jakieś wątpliwości apropos subkont. czy ktoś mi może odpowiedzieć, dlaczego rozliczanie środków tam zgromadzonych może się odbywać wyłącznie bezgotówkowo. wiem, ze takie są warunki porozumień, ale dlaczego?


Odpowiedz prosta w celu latwej kontroli i unikniecia naduzyc. I tak Urzedy Skarbowe ida na reke i nie kaza sie opodatkowac. Bo w kwestii prawnej powinnismy sie opodatkowac sami jak cos kupujemy dla siebie z tego funduszu- bo to dodatkowy dochod. Ale nie trzeba- bo US to taka laskawa instytucja i nie kontroluje pod tym wzgledem. Rozmawialam o tym z prawnikiem w PTSR i opisywal mi sytuacje.

znalazlam czesc mojej korespondencji z PTSR na ten temat sprzed roku, cytuje:

O ile urzędy skarbowe w większości są zgodne, że świadczenia z tytułu świadczeń sfinansowanych ze środków na subkoncie nie stawią dochodu i nie podlegają rozliczeniu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych, to osoba, która otrzymała świadczenia w ramach działalności stowarzyszenia musi zapłacić podatek od darowizn, jeśli obejmuje leki czy inne przedmioty materialne (np. sprzęt rehabilitacyjny) Oblicza się go przyjmując trzecią, najwyższą stawkę podatku a podstawę stanowi przysporzenie otrzymane od konkretnej osoby w ciągu 5 lat. I w zależności od wysokości darowizny wysokość kształtuje się na poziomie: miedzy kwotą wolną od podatku tj. 4 902 a 10 278 – 12%; miedzy 10 278zł a 20 556 – 1 233, 40 + 16% od nadwyżki ponad 10 278; powyżej 20 556 – 2 887, 9 + 20 %od nadwyżki powyżej 20 556 zł. (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Darowizna nie przekraczająca 4902 zł w ciągu 5 lat jest zwolniona od podatku.
Wielkość opodatkowania reguluje art.15 ust. 1 o podatku od spadków i darowizn.

Wg słów naszego prawnika i po rozmowach z urzędami skarbowymi sprawa wygląda mniej więcej tak:
1. Po każdej darowiźnie w ciągu 30 dni od jej otrzymania należy złożyć deklaracje SD3 do urzędu skarbowego.
2. Wówczas to US określa wysokość podatku w formie decyzji. Ma na to 30 dni od otrzymania zeznania na formularzu SD3.


Ale tak jak pisalam wyzej- Urzedy Skarbowe sa laskawe dla chorych i jest to martwy przepis :lol: .
_

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2009-07-10, 11:38

'Urzedy Skarbowe sa laskawe dla chorych i jest to martwy przepis '

Na pewno 'całkiem martwy'? Mam nadzieję, że nikt nagle nie wpadnie na to, by go reanimować!!

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-07-10, 12:18

Mario, masz racje- przeciez rozpaczliwie szukaja czym by tu zalatac dziure budgetowa. Az strach sie bac :roll:

_


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości