Czy to może być Stwardnienie Rozsiane ?

Zosia
Posty: 50
Rejestracja: 2008-03-05, 14:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:

Postautor: Zosia » 2008-05-05, 12:09

HEj Neola usynęła mój ostatni post. Nie wiem w ktorym temacie go napisałam, bo się trochę pogubiłam, więc powtórzę go tutaj. Tematycznie trochę związany. Chciałam zapytać czy może ktoś wie czy na potstawie obecności prążków w płynie mózgowo rdzeniowym można stowierdzić SM. Rezonans wykazał, że nie ma zmian ani w mózgu ani na rdzeniu kręgowym. Są tylko te prazki no i objawy klniczne. Cze same te prążki potwierdzają już chorobę? moja kuzynka zaskoczyła mnie ostatnio takim pytaniem...

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: neola » 2008-05-05, 12:52

Wybacz mi Zosiu to omyłkowo :-|

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Postautor: bios » 2008-05-05, 13:20

rob pisze:Napisze ogólnie jak wygląda diagnostyka SM.
Gdy badanie MRI i obraz kliniczny nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy to SM czyli gdy wyniki są nietypowe (ale tylko wtedy) wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (jest to badanie inwazyjne) a w nim bada się obecność prożków oligoklonalnych. Gdy występują mamy 95% prawdopodobieństwo występowania SM. Gdy te trzy czynniki czyli obraz kliniczny, badanie MRI ostatecznie badanie płynu mózgowo-rdzeniowego nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi mamy do dyspozycji ponad 100 chorób które dają podobne objawy jak SM szczególnie na początku choroby. Jednym słowem bez badań nie da się stwierdzić czy to SM czy inna choroba z wyjątkiem (jak zwykle) zaawansowanej postaci SM gdzie MRI to formalność ale i tak się je wykonuje. Także to by było na tyle ;-).

Część posta Roba chyba jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Prążki dają raczej definitywne potwierdzenie SM...
Obrazek
Obrazek

Zosia
Posty: 50
Rejestracja: 2008-03-05, 14:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:

Postautor: Zosia » 2008-05-05, 13:36

No to smutno mi:( Mialam nadzieję, że a nuż sądeccy lekarze się nie znają:( U córki mojej kuzynki stiwerdzili SM w zeszłym tygodniu właśnie na podstawie tych badań... Ale dali jej skierownie do Krakowa, do poradni. Może tam jeszcze raz wszystko przeanalizują.

Zosia
Posty: 50
Rejestracja: 2008-03-05, 14:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:

Postautor: Zosia » 2008-05-05, 13:38

neola pisze:Wybacz mi Zosiu to omyłkowo :-|


Nic się nie stało :-)

Tomalaka_
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-13, 09:33
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Tomalaka_ » 2008-08-13, 09:57

Ja też mam pytanie? Od kilku lat mam pojawiające się nagle drętwienie prawej kończyny dolnej, czasami zaburzenia ostrości wzroku, kłopoty ze snem, ostatnio zawroty głowy. Zdarza się, że po przejściu jakiś 200-300 metrów, nagle zaczynam tracić siły i z trudem jestem wstanie dojść do celu. Rok temu miałem bardzo ostry atak rwy kulszowej, po którym czuje nadal osłabienie w nodze i pojawiające się skurcze. Rezonans i rtg wykazały jedynie zmiany w kręgosłupie, dyskopatie zarówno w odcinku lędźwiowym jak i szyjnym. Tomografia głowy nie wykazała żadnych zmian. Czy jednak nie są to początki stwardnienia rozsianego?
Tomasz

Truskawka
Posty: 50
Rejestracja: 2008-06-15, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Truskawka » 2008-08-13, 12:43

Tomalaka_ pisze:Ja też mam pytanie? Od kilku lat mam pojawiające się nagle drętwienie prawej kończyny dolnej, czasami zaburzenia ostrości wzroku, kłopoty ze snem, ostatnio zawroty głowy. Zdarza się, że po przejściu jakiś 200-300 metrów, nagle zaczynam tracić siły i z trudem jestem wstanie dojść do celu. Rok temu miałem bardzo ostry atak rwy kulszowej, po którym czuje nadal osłabienie w nodze i pojawiające się skurcze. Rezonans i rtg wykazały jedynie zmiany w kręgosłupie, dyskopatie zarówno w odcinku lędźwiowym jak i szyjnym. Tomografia głowy nie wykazała żadnych zmian. Czy jednak nie są to początki stwardnienia rozsianego?


Nie jesteśmy lekarzami, a "przez internet" diagnozę ciężko postawić.Miałeś robiony rezonans? Najlepiej porozmawiać z lekarzem:) pozdrawiam i życzę miłego dnia

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2008-08-13, 13:10

poszukaj dobrego neurologa, nawet jeśli trzeba iść prywatnie, to na prawdę warto, przyczyny mogą być różne. Jesteś z Krakowa, z tego co wiem są tam dobrzy neurolodzy. Zapewne ktoś z forum będzie mógł podać Ci namiary. Powodzenia


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 299 gości