Proszę o odpowiedz !!!!!!

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-08-22, 19:25

bardzo dobrze,że wszystko (prawie) minęło i jesteś z nami.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

dajan
Posty: 379
Rejestracja: 2008-07-17, 09:43

Postautor: dajan » 2008-08-22, 19:26

Anusia, świetnie :-D

message
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 20:46

Postautor: message » 2008-08-22, 19:27

cześć wszystkim,

Słuchajcie mam pytanie, jakich pewnie widzieliście już wiele, ale będę wdzięczna za odpowiedź.
Od kilku miesięcy chodzę po lekarzach w celu ustalenia, co mi dolega.
Mam praktycznie chyba większość z objawów SM i zdaję sobie sprawę, że wiele z nich występuje także w przypadku innych chorób.
Wykluczono już boreliozę, wczoraj miałam EMG a dzisiaj badanie na wapń zjonizowany i obydwa badania nie potwierdzają tężyczki.
Jakiś miesiąc temu miałam RM, który wykazał jedynie drobne ognisko o podwyższonym sygnale w obrazie T2 zależnym i flair w istocie białej prawego płata ciemieniowego.
Zatem SM w tych badaniach się nie potwierdza. A w badaniach neurologicznych stwierdza się różnice w odruchach pomiędzy prawą i lewą stroną.
Przestałam się już obawiać, że mam SM (a zdążyłam nawet się z tym oswoić oczekując na wyniki), ale zastanawiam się, czy to możliwe, by mieć SM bez wielu zmian w mózgu?
Proszę o odpowiedź tylko na postawione pytanie - jeśli ktoś z Was słyszał o takiej sytuacji, że u chorego na SM początkowo nie stwierdzono istotnych zmian w mózgu, to dajcie znać.
dzięki :-)

ten sam post jest w innym temacie i przepraszam, że go powtarzam, ale nikt się tam nie odzywa :-(

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: neola » 2008-08-22, 19:54

message cierpliwość jest cnotą ;-) i nie pisz w paru tematach tego samego bo się robi bałagan. Poszukaj na forum temat już był poruszany....

message
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 20:46

Postautor: message » 2008-08-22, 20:00

neola pisze:message cierpliwość jest cnotą ;-) i nie pisz w paru tematach tego samego bo się robi bałagan. Poszukaj na forum temat już był poruszany....


tak, tylko właśnie tamten post został skasowany przez admina...

message
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 20:46

Postautor: message » 2008-08-22, 20:02

a co do tematu to z tego co gdzieś widziałam, to owszem był poruszany, ale nigdzie nie widziałam konkretnej odpowiedzi na pytanie, które zadałam :(

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-08-22, 21:36

message prawda jest taka że w tej chwili początku SM nie da się w zasadzie uchwycić zaczyna się rozwijać gdy nie daje żadnych objawów ani niczego w standardowym MRI, początek nie jest nagły tylko rozwija się stopniowo a objawy występują wtedy gdy choroba dotknie wrażliwego obszaru. Następnie zanim coś odczujemy mogą występować ogniska w MRI jednak są to ogniska nieme klinicznie, nie dające żadnych objawów lub człowiek je ignoruje bo są zbyt słabe (objawy). Obrazy T2 i Flair w MRI robione są zawsze w SM (ale nie tylko) bo w nich widać najlepiej (najpewniej) zmiany demienilizacyjne i są one o podwyższonym sygnale. Oczywiście taki obraz jak u Ciebie jest dość rzadki w SM szczególnie na początku i na podstawie jednej zmiany nie da się tego określić, zdarza się nawet że podobny obraz uzyskuje się u zdrowej osoby, więc obecnie możliwe jest wszystko i nic. A teraz sedno sprawy czyli odpowiedz na pytanie ;-), nie tylko słyszałem ale sam tak miałem, 12 lat temu była jedna niewielka zmiana widoczna w obrazie MRI o podwyższonym sygnale. Dziś jest ich trochę więcej ale wszystkie nieme klinicznie, więc diagnoza nie jest potwierdzona w 100% a nawet gdyby była to w obecnej sytuacji nic to nie zmienia. Więc bądź czujna rób badania MRI co roku lub 1,5 bądź aktywna fizycznie i po prostu żyj normalnie. Z badań na twoim miejscu zrobił bym jeszcze badanie PCRrt na borelioze dla pewności.

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2008-08-22, 22:48

message pisze:Wykluczono już boreliozę


Witaj a jakim testem wykluczyli borelioze?? pewnie ELISA!! zrob sobie badanie PCRrt na borelioze, wtedy bedziesz pewniejsza co do pewnosci, ze tego nie masz.

Jesli chodzi o pytanie to ja tez zaliczam sie do osob o malej ilosci ognisk, ale co kolejne badanie dochodza nowe nie jest ich duzo ale jednak przybywa, a stan kliniczny mozna powiedziec bez zmian , z lepszymi i gorszymi okresami, zwłaszcza ten rok jest dlamnie dosc uciazliwy.
Pozdrawiam
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

urszulka
Posty: 47
Rejestracja: 2008-08-20, 21:24
Lokalizacja: ELK

Postautor: urszulka » 2008-08-23, 11:58

witaj ,owszem mozna miec malo zmian w mozgu widocznych na rezonansie i moze to byc SM .ja tak mialam gdy trafilam na pierwszy rezonans ,ale wtedy diagnozy mi jeszcze nie postawili ,do tej pory mam nieliczne zmiany ,aczkolwiek przy kazdym badaniu jest ich wiecej .do tej pory mialam trzy rzuty ,ale lekarze twierdza ze czasem rzut zostawia niewielkie zmiany ,lub nawed wcale ,a czasem malutki rzucik typu mrowienia moze pozostawic ogrom zmian i na to nie ma rzadnej reguly ,badanie potencjalow wzropkowych bywa pomocne przy diagnozie ,u mnie niestety wyszly nieprawidlowe

message
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 20:46

Postautor: message » 2008-08-23, 14:38

dzięki serdeczne za odpowiedzi :)

co do mnie sprawa wygląda tak, że drętwienia nogi ze zmniejszonym czuciem mam już od wielu ładnych lat, do tego doszły min. mrowienia na twarzy i głowie, chroniczne zmęczenie, rozkojarzenie i straszne problemy z pamięcią, problemy z równowagą. Jakieś dwa miesiące temu miałam taki okres, że wszystkie te objawy były w znacznym stopniu nasilone i doszło do tego też znaczne zmniejszenie ostrości widzenia. Od tego właśnie zaczęły się te wszystkie badania pod kątem SM. W tym czasie (i w mniejszym stopniu nadal) miałam także problemy z wypowiadaniem się - ludzie często nie rozumieli co mówię...
co do zmian w MRI neurolog powiedział, że mogą być nawet spowodowane samymi migrenami, które owszem mam.

Martwi mnie tylko ciągłe zmęczenie i brak energii do pracy. Neurologiczne badanie odruchów także wykazuje, że po jednej stronie te odruchy i czucie są dużo słabsze. Depresji nie mam - stwierdzone przez psychiatrę. Nie jestem przygnębiona i nie mam czarnych myśli.
Do drętwień nogi i ręki już dawno zdążyłam się przyzwyczaić.


co do badania na boreliozę, to nie wiem jakie to było badanie, bo nie mogę znaleźć wyników - nie wiem, gdzie je posiałam - w każdym razie był to test w celu sprawdzenia, czy kiedykolwiek miałam do czynienia z zakażonym kleszczem. I tyle. Wyszedł negatywnie.
Najwidoczniej muszę czekać...


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości