Pytania o Mitoksantron, NeuroVax i inne

rafalsms
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-06, 10:21

Pytania o Mitoksantron, NeuroVax i inne

Postautor: rafalsms » 2008-08-06, 10:53

Witam,

Z góry przepraszam, że nie umieściłem konkretnych pytań w poszczególnych działach ale ciężko mi było je odpowiednio zakwalifikować i postanowiłem, że większość z nich nadaje się do działu „leczenie”.

Moja mama (48 lat) choruje na postępującą odmianę SM. Pierwsze objawy choroby wystąpiły w 1985 roku – zapalenie nerwu wzrokowego i w 1990 roku – powtórne zapalenie nerwu wzrokowego. Następnie do 2005 roku choroba przebiegała bezobjawowo poza lekkim mrowieniem występującym raz na kilka lat. Diagnoza została postawiona w 2005 po wykonaniu rezonansu magnetycznego. Od 2006 wystąpiły objawy utraty sił i lekkiego niedowładu lewej nogi, które utrzymują się i nasilają do chwili obecnej. Z powodu nasilania się objawów w ostatnim czasie szukamy pomocy zarówno w Polsce jak i za granicą. Dotychczasowe leczenie ograniczało się do podawania co jakiś czas sterydów i miligaminy. Jako, że jest to postępujące SM, a pierwsze objawy choroby wystąpiły 23 lata temu, moja mama nie jest poddawana leczeniu interferonami, zostało jej zaproponowane podanie Mitoksantronu. Mam kilka pytań:

1. Czy decydować się na podanie Mitoksantronu w obecnej chwili? Jakie macie doświadczenia z Mitoksantronem, czy warto jest podać inny lek?

2. Czy ktoś słyszał o leku, o którym była mowa niedawno w wiadomościach w TVP, który ma być wprowadzony w Polsce na listę leków refundowanych (prawdopodobnie w sierpniu lub wrześniu)

3. Jakie macie doświadczenia z klinikami zagranicznymi. Czy w innych krajach Europy lub np. w USA stosowane są inne standardy leczenia SM niż w Polsce. Czy ktoś leczył się lub orientuje się czy warto próbować leczenia w Shepherd Center w Atlancie (www.shepherd.org/ms). Ewentualnie z jaką inna kliniką polską lub zagraniczną warto nawiązać kontakt.

4. Jak wygląda sprawa z fty 720 i NeuroVax. Czy jest gdzieś możliwość zapisania się na testy kliniczne.

Jeśli ktoś ma jakieś użyteczne informacje proszę o pisanie postów w temacie, kontakt przez prywatną wiadomość lub e-mail rafalsms@gmail.com Każda wypowiedź będzie dla mnie cenna.

Pozdrawiam Rafał

rafalsms
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-06, 10:21

Postautor: rafalsms » 2008-08-11, 13:15

Czy nikt nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi na żadne z moich pytań?

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2008-08-11, 14:20

Przykro mi, ale jeśli nikt nie odpisał, to za pewne nie może Ci odpowiedzieć na zadane pytania. Ja wiem tylko tyle, że Polska, jeśli chodzi o leczenie SM jest daleko za innymi krajami Europy i nie tylko tej zachodniej.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-08-11, 15:04

4. Jak wygląda sprawa z fty 720 i NeuroVax. Czy jest gdzieś możliwość zapisania się na testy kliniczne.

Z tego co wiem, rekrutacja do testowania FTY zakończyła się (III jest na półmetku), natomiat o naborze do testowania NeuroVax nie wiem nic. Mam jedna radę - pytać w większych miastach, w dużych szpitalach, w których znajdują się oddziały neurologiczne. Na przykład w 3mieście testowanie leków odbywa się w Szpitalu Wojewódzkim (Przypuszczam, że także w Akademii Medycznej). Poza tym - szukać w internecie - ale to, jak się domyślam, już zrobiłaś. Pozdrawiam.

PS Brak odpowiedzi wynika na tym forum zazwyczaj z braku przekonania o 'byciu kompetentnym' w jakiejś sprawie, lub ze sposobu sformułowania pytania.

Awatar użytkownika
Myszona
Posty: 1494
Rejestracja: 2007-10-17, 18:17
Lokalizacja: Łódż

Postautor: Myszona » 2008-08-12, 17:51

Odnosnie Mitoxantronu, też mi to proponowano, waham się, bo jest ryzyko z tym lekiem zwiazane, bowiem jest to cytostatyk , stosowany przy nowotyworach.Jesli chodzi o interferony, podobno [przy postepującym SM sa nieskuteczne, tak stwierdził neurolog,.Na postępujące może być bardZ skutecznu Tysabri, ale jest kosmicznie drogi, nie refundowany, być moze coś sie zmieni w 2009 , ale...zobaczymy.Pozdrawiam.
"Nie zawsze jest miło...ale ja się nie poddaję!"

mamire
Posty: 7
Rejestracja: 2008-08-14, 21:07

Postautor: mamire » 2008-08-22, 20:11

Jest taka strona: LDN (wystarczy w googlach wpisać ldn). Strona godna moim zdaniem polecenia ze wględu na to, że jest tam dużo artykułów, publikacji naukowych, sporo informacji zbieranych z rozmaitych żródeł. Na temat leków i prób klinicznych również. I w artykułach i też na Forum. O Fty 720 i neurovax-ie też tam sporo znajdziesz. O ile już tam nie trafiłeś...
Zyczę determinacji w walce o zdrowie Mamy. Nie odpuszczaj.Wiem co czujesz,bo ja też poszukuję najlepszej drogi w walce z chorobą ale z kolei dla swojej młodziutkiej córki.

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: neola » 2008-08-22, 20:36

mamre My wiemy o LDN wystarczy zerknąć na forum i zobaczysz tam linki... już nie trzeba reklamować

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-08-22, 21:41

Oj tam reklamy nigdy dość :mrgreen:
↓↓↓↓↓↓

mamire
Posty: 7
Rejestracja: 2008-08-14, 21:07

Postautor: mamire » 2008-08-23, 13:40

Aj, no to sory. Jestem tu od wczoraj i się zbyt dobrze nie rozejrzałam.


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 323 gości