Przepisy kulinarne

Rozmowy na wszystkie tematy, niezwiązane z tematyką forum

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-04-06, 19:24

Mnie te majerankowe tez sie podobają , też zrobię . I normalne ,solone i w zalewie octowej . Tylko ja je jem ,ale jakoś mi to nie przeszkadza :-D
Blanka

Awatar użytkownika
aisza
Posty: 7601
Rejestracja: 2008-08-09, 20:04
Wiek: 56
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski
Kontaktowanie:

Postautor: aisza » 2014-04-06, 22:07

Ostatnio na wigilię zrobiłam śledzie w sosie chrzanowym....nawet dobre były, mi smakowały bardzo-nie wiem jak reszcie rodzinki, ale taktownie nic nie mówili;)
Przestań mieć pretensje do innych. Bierz odpowiedzialność za każdy swój krok...

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2014-04-07, 12:41

nie wiem czy śledzie to na te święta,ale może się przyda

wszystko robię tak mniej więcej na oko,bo proporcji nie zdążyłam zapamiętać :oops:
wersja dla dorosłych
-rodzynki moczymy kilka dni wcześniej w dowolnym alkoholu( wódeczka,whisky co tam komu podchodzi)
-płaty śledziowe w oleju kroimy na mniejsze kawałki -(jeśli chcemy potrawę w formie sałatki -to drobniej ,jak chcemy tylko poprzekładać -to grubo)
-przygotowujemy wszystko jak do ryby po grecku ( marchew,cebula,seler ,przecier ,pietruszka i co kto lubi)

potem to wszystko mieszamy ze śledziami i rodzynkami-gotowe
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2014-04-07, 13:22

Powiem tak - ja na Święta nie szaleję ;-). Pomaluję kilka jajek :lol:, kiełbaskę do koszyczka dostanę od specjalisty od tego typu wyrobów :mrgreen:, jak co roku upiekę karpatkę i kupię 2 słoiczki chrzanu, który to gości u mnie tylko raz w roku - na wielkanocnym stole :-)


Mogę Wam tylko podpowiedzieć w jakiej wersji spożywam ów chrzan :-P

* 1 słoik chrzanu
* 5 ugotowanych jajek ( mogą być świeże pisanki :-P )
* śmietana
* cukier

Jajka ścieramy na tarce, pozostałe składniki dodajemy w dowolnej ilości, zależy jaka zjadliwość chrzanu Was interesuje ;-), ale generalnie śmietany kilka łyżek, cukru do smaku. Całość nie powinna być zbyt rzadka, jeśli za bardzo rozrzedzimy to można na gęstość dołożyć ze dwa jajka :-D. U mnie w domu w takiej wersji - obowiązkowo ;-)

Poza tym, staram się nie przesadzać z wielkanocnym jadłem, coby nie czuć się nafaszerowanym jak... wielkanocne jajko :lol:, również nie stroję się jak pisanka :-D
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2014-04-07, 18:25

zosiasamosia,
robię w zasadzie tak samo,tylko dodaję jeszcze sok z cytryny do smaku
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

Awatar użytkownika
Zibi
Posty: 4126
Rejestracja: 2010-03-02, 08:58
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Zibi » 2014-04-07, 19:44

To właśnie mam w lodówce i smakuje wyśmienicie:

BAŁKAńSKA SAŁATKA
3 średnie buraki czerwone, 4 średnie marchewki, 40 dag. śledzi solonych albo marynowanych w occie, 1 słoiczek majonezu, 3 cebule, sól i pieprz.

Buraki i marchewkę gotujemy oddzielnie w lekko osolonej wodzie. Ostudzone ścieramy na tarce z dużymi oczkami. Cebulę kroimy w piórka, filety śledziowe w wąskie paski. Składniki przekładamy w misce warstwami, kolejno: majonez, buraki, majonez, cebula, śledzie, majonez itd. Warstwy buraków z marchewką posypujemy solą i pieprzem. Odstawiamy na 12 godzin.

A to przymierzam się zrobić na Wielkanoc:

GALARETKOWE PISANKI
Kilka jajek, bulion warzywny, żelatyna, zielony groszek i kukurydza z puszek, szynka, ugotowana ryba, ugotowana marchew, ananas z puszki.

Jajka sparzamy wrzątkiem. Na spodzie jajek robimy mały otwór przy pomocy ostrego nożyka i małych nożyczek. Wylewamy białko z żółtkiem (wykorzystujemy do innych celów). Skorupkę wypłukujemy i osuszamy.
Do środka wydmuszki wkładamy zielony groszek, kostkę z ugotowanej marchewki, szynkę w kawałeczkach itp., lub wariant rybny: groszek, kukurydza, kawałki ugotowanej ryby, ananasa.
Zalewamy bulionem warzywnym z żelatyną. Wkładamy do lodówki. Po stężeniu obieramy ze skorupek.
Chcesz pogadać, gadaj tylko cicho proszę, bo mi ryby płoszysz
ZIBI

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: nemezja » 2014-04-08, 12:57

Zibi pisze:GALARETKOWE PISANKI

Zibi, ciekawy pomysł. Muszą super wyglądać i smakować. Jednak by je wykonać trzeba mieć obie rączki bardzo delikatne i sprawne, inaczej wydmuszka będzie w okruszkach :-)
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-04-09, 10:45

Robię jeszcze schab ze śliwkami .

Kawałek schabu (ile się chce /potrzebuje) cienkim ,długim nożem przedziurawić na wylot (wzdłuż ,przez środek ) .Śliwki suszone powpychać w powstałą dziurę -palcem ,tak aby widać je było z drugiej strony . Schab oprószyć Kucharkiem ,czosnkiem granulowanym ,majerankiem i odstawić na kilka godzin . Pózniej upiec w piekarniku ,w rękawie do pieczenia . Podaję na zimno .
Blanka

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-04-09, 13:17

Schabik ze śliwkami, pychotka!

Moja wersja korzenna z sosem śliwkowym na ciepło:
Nafaszerować śliwkami jak wyżej, do tego marynata korzenna prymat (żadnych kucharków i innych glutaminianów ;-) ), odstawiamy na noc. Na drugi dzień pieczemy w rękawie. Sosik zlewamy do garnuszka, dodajemy do smaku konfiturę śliwkową i dopieszczamy kubki smakowe ;-)
A jak zostanie z obiadu to oczywiście na zimno też dobre.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: nemezja » 2014-04-12, 15:02

Sałatka: Ogórki z imbirem :-)

- 2 duże ogórki świeże
- 1 łyżka sosu sojowego
- 4 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki świeżego imbiru ( posiekać lub ztarkować )
- 80 ml octu ryżowego (dodałam jabłkowego też było dobre)
- 1 łyżeczka soli

Ogórki umyć, można obrać lub bez obierania, pokroić w plasterki.
Posypać solą i odstawić do puszczenia soku. Sok zlać.
Pozostałe składniki wymieszać do rozpuszczenia cukru.
Ogórki polać powstałym sosem i odstawić na ok. 1 godzinę.

Polecam na święta do wszelkich mięs.
Smacznego! :-)
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2014-04-16, 08:06

Muszę zrobić golonkę-obiecałam. Podpowiedzcie jak robicie to cudo :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
aisza
Posty: 7601
Rejestracja: 2008-08-09, 20:04
Wiek: 56
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski
Kontaktowanie:

Postautor: aisza » 2014-04-16, 10:31

renia1286 pisze:Muszę zrobić golonkę-obiecałam. Podpowiedzcie jak robicie to cudo

Nie wiem bo nie robię:)
Żartowałam;)
Kupuję golonki peklowane, moczę je ze 2 godz w wodzie albo wstawiam od razu do gara i trochę gotuję(okgodz.) po czym zdejmuję z nich siateczkę, wkładam do naczynia do zapiekania i zalewam piwem. Całość do piekarnika i piec do miękkości;)
Jeśli świeża golonka to smaruję ją wszelkimi możliwymi przyprawami i obsmażam na smalcu+ cebula w piórka i całość do gara. Jak jest pół miękka dodaję kapustę kiszoną i całość gotuję do miękkiego;)
To tyle.......ale ja jestem mało doświadczoną kulinarnie dziewuszką;)
SMACZNEGO:)
Przestań mieć pretensje do innych. Bierz odpowiedzialność za każdy swój krok...

Awatar użytkownika
malina :/
Posty: 2026
Rejestracja: 2009-05-23, 22:49
Wiek: 38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: malina :/ » 2014-04-22, 20:08

ostatnio moja familida prosi tylko o roladę, a i wszyscy znajomi się nią zajadają i robią w swych domach :) prosta, szybka i smaczna :)

40 dkg sera żółtego
2 łyżki majonezu
2 jaja

Ser zetrzeć na tace o dużych oczkach dodać jajka i majonez, Wymieszać. Na papierze do pieczenia rozsmarować warstwę serową w kształcie prostokąta. Piec w piekarniku w temperaturze 180 st. C ok 15-20 min aż lekko się zarumieni.

2 piersi kurczaka pojedyncze bądź jedna podwójna - rozbić i przyprawić. Ja dodaję trochę przyprawy do kurczaka, czosnku, tymianku, pieprzu.

40 dkg pieczarek
2 cebule
pęczek natki pietruszki

Pieczarki pokroić, pokroić też cebulę wszystko podsmażyć aż woda wyparuje. Doprawiam natką pieprzem, czosnkiem i odrobiną soli.

Z solą należy uważać bo ser i majonez jest słony.

I teraz tak pieczemy ten placek serowy, Po jego upieczeniu wyciągamy go i czekamy ok 5 min aż przestygnie następnie kładziemy na niego surowe przyprawione piersi z kurczaka i przesmażone pieczarki. Zwijamy jak roladę i całość zawijamy w papier do pieczenia. Ponownie wkładamy do piekarnika temp. 180 st. C czas ok 30 min. Wyciągamy, odwijamy z papieru kroimy w plastry :)
Podaję roladę z kopytkami albo kluskami śląskimi z sosem pieczeniowym :)

POLECAM :) PYSZOTKA :) I z 2 piersi wychodzi konkretna rolada :D

Jest dobra na gorąca ale na zimno także :D
...bo trzeba się śmiać, wariata grać, szczęśliwym być i z życia drwić...

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: nemezja » 2014-04-23, 08:27

Malwinko, do Twego przepisu wpadły mi takie oto fotki, gdyby ktoś chciał wyobrazić jak wygląda. Chyba, że Twoja rolada wygląda inaczej :-) ,z pietruszką to bardziej kolorowa pewnie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!

Awatar użytkownika
malina :/
Posty: 2026
Rejestracja: 2009-05-23, 22:49
Wiek: 38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: malina :/ » 2014-04-23, 17:21

nom coś w ten deseń :)
...bo trzeba się śmiać, wariata grać, szczęśliwym być i z życia drwić...


Wróć do „Pogaduszki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 368 gości