Wstawianie zdjęć do postów

O czym chcecie jeszcze porozmawiać?

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Wstawianie zdjęć do postów

Postautor: bios » 2008-05-18, 21:11

Zaczynamy od zarejestrowania konta na którymś z serwisów hostujących zdjęcia, www.imageshack.com, http://pl.tinypic.com/ itd. Polecam polski www.fotosik.pl i darmowe konto, które w zupełności wystarcza do wstawiania fotek na forach i nie tylko. Rejestracja wymaga podania konta e-mail, na które też przyjdzie link aktywacyjny (to już obowiązujący wszędzie standard). Zdjęcia można wrzucić nawet bez rejestracji, niestety po tym jak zamkniemy przeglądarkę nie będziemy mogli do nich wrócić (chociaż można sobie zapisać np. w notatniku wszystkie kody i adresy wstawionego zdjęcia i wykorzystywać wielokrotnie zdjęcie, wygodniejsze jest jednak posiadanie konta, dzięki czemu do zdjęć można powrócić w dowolnej chwili, przywołać adres, usunąć itp.).
Obrazek
Logujemy się ze swoim użytkownikiem i hasłem (lub nie), następnie wybieramy, czy chcemy załadować zdjęcie ze swojego komputera (Z dysku), czy np. z jakiejś strony w Internecie (musimy "przerzucić zdjęcie z danej strony na fotosik, ponieważ netykieta zabrania tzw. hotlinkowania, czyli wstawiania zdjęć bezpośrednio z czyjejś strony, pomijam sprawę praw autorskich, niemniej skoro kultura tak wymaga trzymajmy się tego). Po kliknięciu na „Przegladaj” w okienku odszukujemy dane zdjęcie i potwierdzamy "Otwórz". Pod „Dodaj zdjęcie" pojawi się ścieżka do wybranego obrazka (można załadować do 10 zdjęć w jednym rzucie, jeśli nie chcemy, żeby zdjęcie było widoczne dla wszystkich użytkowników fotosik.pl zaznaczamy „Zdjęcie prywatne” i na koniec klikamy „Dodaj”. Wyskoczy informacja o przesyłaniu zdjęcia na serwer i pasek postępu. W darmowym koncie wielkość jednego pliku ograniczona jest do 1,5 MB, dlatego warto czasami zmniejszyć zdjęcie i trochę skompresować (kosztem jakości - format JPG) jakimś programem (polecam np. darmowy IrfanView). Po chwili zdjęcie pojawi się w formie miniaturki wraz z wszystkimi potrzebnymi „kodami” na fora, blogi itp. Nas interesują dwie opcje – miniaturka – przydatne jeśli zdjęcie jest duże i nie chcemy ładować go w tej formie do posta, czytający może sobie je obejrzeć w osobnym oknie po kliknięciu na miniaturkę, oraz na samym dole „bezpośredni link do zdjęcia” – w tym przypadku dostajemy wyłącznie adres do pliku i sami musimy zadbać o tzw. kody BB.

Mamy zdjęcie na serwerze, teraz pisząc posta na forum możemy je wstawić na dwa sposoby:
-jako wspomnianą miniaturkę – klikamy na pasek z kodem pod „Miniaturka na forum (zdjęcie otworzy się w pełnym rozmiarze)”, po kliknięciu cały potrzebny kod się zaznaczy sam i wystarczy go skopiować do schowka (Ctrl+C),

Obrazek

następnie przejść do forum i wkleić w odpowiednim miejscu pisanego posta. Kod będzie wyglądał np. tak (wstawiłem gwiazadki, żeby kod był widoczny, a nie działał :) :

[U*RL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea033cc][I*MG]http://images31.fotosik.pl/219/ea0336ccm.jpg[/I*MG][/U*RL]

Sprawdzamy, czy o to nam właśnie chodziło dając podgląd posta i miniaturka powinna być już widoczna, jeśli wszystko pasuje, kończymy pisać treść i wysyłamy posta jak zwykle.

- przypadek drugi- chcemy wstawić pełnowymiarową fotkę, np. słynny bukiecik urodzinowy, jeśli mamy kwiatki w komputerze, wstawiamy zdjęcie na fotosik tak jak do tej pory, lub szukamy ciekawego zdjęcia w sieci np. przez Google grafika :P. Jeśli znajdziemy już w sieci zdjęcie, które nam się spodobało, klikamy na nim prawym przyciskiem myszki wybierając „kopiuj adres obrazka”. Na fotosiku wybieramy przy dodawaniu zdjęcia opcję „Z Internetu” i w polu adresu wklejamy ze schowka (Ctrl+V) adres obrazka (uważając, czy nie powstało nam przy okazji dziwadło w stylu http://http// tylko prawidłowy adres),

Obrazek

następnie „dodaj” i w efekcie mamy obrazek na serwerze z wszystkimi potrzebnymi kodami. Interesuje nas tym razem ostatnia linijka „bezpośredni link do zdjęcia”. Kopiujemy ten adres (Ctrl+C) i na forum w trakcie pisania posta, gdy chcemy umieścić zdjęcie musimy klikamy na przycisk "Img" u góry lub po lewej, wyskoczy okienko z zapytaniem o adres zdjęcia, wklejamy ze schowka (Ctrl+V), po zatwierdzeniu w treści posta pojawi się coś takiego:

[i*mg]http://images32.fotosik.pl/218/cf78e3fce5147ecfmed.jpg[/i*mg] (gwiazdki jw. wyjaśniałem) -

tak zwane tagi/kody możemy też wpisywać ręcznie pamiętając, że każdy jest „podwójny” tzn. zaczyna się od czegoś w nawiasie kwadratowym i kończy analogicznym tekstem w nawiasie kwadratowym z dodatkiem znaku zamknięcia „/” na przedzie.

Podsumowując, musimy mieć wstawione na jakiś serwis hostingowy zdjęcie, tam szukamy gotowych kodów na fora lub samego adresu do zdjęcia, następnie wklejamy gotowy kod, lub przy pomocy przycisku "Img" tworzymy go z samego adresu zdjęcia. Osobiście stosuję technikę bardzo mieszaną ponieważ:
-forum samo zmniejsza duże zdjęcia
-na fotosiku po wstawieniu większej fotki proponowany bezpośredni link do zdjęcia odnosi się do wersji pomniejszonej (co można ominąć, o czym za chwilę)
-mimo lenistwa wolę część kodów BB wpisywać ręcznie

Tak więc, jeśli wstawiłem dużą fotkę w dobrej jakości, to niestety z fotosika mam adres do zdjęcia w postaci ht*tp://images32.fotosik.pl/218/cf78e3fce5147ecfmed.jpg ostatnie trzy literki nazwy oznaczają zdjęcie pomniejszone w średniej jakości (wada darmowego konta na fotosiku), stosuję sztuczkę polegającą na obcięciu tych literek z adresu - ht*tp://images32.fotosik.pl/218/cf78e3fce5147ecf.jpg i dzięki temu mam pełną wielkość/jakość. Druga sztuczka, omijam narzucone przez forum automatyczne zmniejszanie zdjęć, wstawiając zawsze wersję med. między tagi [i*mg][/i*mg], a dodatkowo podaję adres do wersji pełnej (wykasowane litery „med.”) w tagach [u*rl=][/u*rl], w efekcie daje to zdjęcie od ręki pasujące wielkością do posta i skrypt forum nie musi go zmniejszać (strona się szybciej ładuje), a po kliknięciu na nie zdjęcie otwiera się w pełnej jakości. Wzorzec wygląda tak:
[u*rl=adres_zdjęcia.jpg][i*mg]adres_zdjęciamed.jpg[/i*mg][/u*rl] (gwiazdki jw.)
to moja mocno przekombinowana i chyba zbędna metoda.
Ostatnio zmieniony 2008-05-20, 21:54 przez bios, łącznie zmieniany 5 razy.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2008-05-18, 23:44

:-) Bios ,dobra robota-dziękuję za powyższy post. Na naukę nigdy za późno...
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-05-19, 11:13

No ,talent , brylant

urszula
Posty: 38
Rejestracja: 2007-12-11, 20:33

Postautor: urszula » 2008-05-19, 19:40

Bios, ratujesz mnie już kolejny raz:)
Marzyłam o takiej instrukcji.
Pięknie zaczął mi się tydzień. To Twoja zasługa:)

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-05-28, 12:51

Dziękuję,wlasnie narzekałam kolejny raz,że nie potrafię tego robić,mowię o zdjęciach i ich zamieszczaniu do komputera.Pomogłeś mi i jeżeli za jakis czas zamieszczę zdjęcie to dzięki Tobie.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-05-28, 20:05

Bardzo dobra instrukcja, na pewno wszystkim bardzo się przyda :)


Ja dodam tylko że np. na photobucket.com - bo nie wiem jak na innych tego typu portalach - po wstawieniu zdjęcia w sposób podany przez Biosa, na stronie z fotką odnośnik do nie pomniejszonej wersji generuje się sam (po lewej stronie zdjęcia), dzięki czemu nie trzeba kombinować, gotowy kod wstawia się bez przerabiania na forum :-D

Obrazek

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-05-28, 21:07

Jerzyki robią furorę !!! Ale twój avatar - kociak - jest super.

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Postautor: bios » 2008-05-28, 21:20

iness pisze:po wstawieniu zdjęcia w sposób podany przez Biosa, na stronie z fotką odnośnik do nie pomniejszonej wersji generuje się sam (po lewej stronie zdjęcia), dzięki czemu nie trzeba kombinować, gotowy kod wstawia się bez przerabiania na forum :-D


na fotosiku jest gotowy kod, tylko zmniejszają duże zdjęcia (czymś trzeba denerwować "darmozjadów") :)
Obrazek
Obrazek

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-05-28, 21:53

Jerzyki robią furorę !!! Ale twój avatar - kociak - jest super.
Ciągle muszę naciąć się na jakiegoś jeża Jeżego w lesie Kabackim więc 'zdjeciuję' :)

na fotosiku jest gotowy kod, tylko zmniejszają duże zdjęcia (czymś trzeba denerwować "darmozjadów") :)

dlatego wolę photobucket ;-)

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-05-29, 08:56

iness,o ile pamięć mnie nie myli zmienilaś avatar.Jak w ogóle się go wykonuje?Czytalam i czytalam i się nie doszukalam.Wiem,że z Tobą można na gadu,kiedy jesteś dostępna ?przeważnie
Wiesia żyj w zgodzie z sm

Gość

Postautor: Gość » 2008-05-29, 15:21

Avatar można zrobić z dowolnego zdjęcia w programie graficznym (np. zmieniając jego rozmiar i kadrując do fragmentu jaki nam odpowiada, trzeba tylko pamietać o tym że na to forum wchodzą tylko avatary o określonej wielkości), albo po prostu pobrać z internetu - jest cała masa stron z darmowymi avatarami - ja wybrałam tą drugą opcję :)

Na górze forum masz link 'Profil', wchodzisz tam i na dole strony jest "Panel kontrolny avatarów". Można tam wpisać link i pobrać obraz prosto z internetu, albo wysłać obrazek z Twojego komputera (ikonka "przeglądaj...").

Nie tłumaczę tak obrazowo jak Bios, szczególnie że na moim komputerze nie można robić rzutu ekranu co bardzo by pomogło. :oops: Na gg może uda mi sie wytłumaczyć to dokładniej.. Zazwyczaj jestem w okolicach komputera więc gadu chodzi w sumie przez cały czas (zazwyczaj jestem niewidoczna), pisz smiało :-)

A, podam linki do stron z gotowymi avatarami z których ja korzystam, a nóż komuś coś sie spodoba.

http://avatary.lastinn.info/cat.htm
http://www.avatarist.com/avatars/Funny/page4/ http://www.free-avatars.com/k-funny-85.html?page=2
mozna wpisać w google.pl słowo avatar i ew.wyrażenie mówiące czy szukamy zwierzątka, roślinki itp, na pewno odnajdzie się sporo stron z darmowymi awatarkami :-)

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-05-29, 15:28

Ten gość to byłam ja, znowu mnie wylogowało :oops:

Znalazłam jeszcze to - instrukcja jak zrobic avatar, wg. mnie bardzo przejrzyscie napisane, więc nikt nie powinien mieć kłopotów :-) Dodatkowo są tam trzy linki do stron z bardzo fajnymi gotowymi avatarami.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-05-29, 16:49

Dziękuję.Dopadnę syna ,żeby mi pomógł,jeżeli nie będę sobie radziła. A propo mój młodszy syn jest starszy od Ciebie,ma prawie,we wrześniu,26 lat.pozdrawiam
Wiesia żyj w zgodzie z sm

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-05-29, 17:02

Więc niedługo dogoni mojego narzeczonego (prawie 32 lata) ;-)

W razie czego służę pomocą.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-05-29, 17:30

Bardzo dziękuję,jutro będę eksperymentowała.Ciekawe co wyjdzie.Pa
Wiesia żyj w zgodzie z sm


Wróć do „Sugerowane tematy....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 67 gości