Urząd Skarbowy

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2010-01-11, 20:59

ja mogę zadać to samo pytanie tylko jak mając stopień umiarkowany
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .

artur68
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-11-10, 21:52
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: artur68 » 2010-02-26, 18:57

Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu od dochodu podlegają określone wydatki poniesione w trakcie roku.
) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać również osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9120 zł.
Wydatki rehabilitacyjne

Podatnicy mogą odliczyć od dochodu kwoty poniesione na wskazane w ustawie o PIT cele. Za wydatki rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na:

1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

2) przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

3) zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

4) zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

5) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

7) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

8) utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,

9) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,

10) opłacenie tłumacza języka migowego,

11) kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,

12) leki - w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,

b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a),
To znałazłem :-)
Czas jest bezwzględnym rzeźbiarzem ludzi.

Odisseas Elitis

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5714
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2010-02-26, 19:13

I jeszcze jeden ważny punkt :mrgreen:

14. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Odliczenia można w tym wypadku dokonać w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
--------------------------------------------

Jak dokumentować ulgę rehabilitacyjną

Marcin Sikora

doradca podatkowy, Kancelaria Prawno-Podatkowa Sikora i Wspólnicy

Podstawę obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi dochód po odliczeniu, między innymi, wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Wysokość wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne co do zasady ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Wyjątkiem są m.in. wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenia można w tym wypadku dokonać w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Zatem podatnik nie jest zobowiązany do posiadania dowodów potwierdzających fakt dojeżdżania na rehabilitację samochodem lub fakt ponoszenia wydatków na paliwo. Istotne jest jednak, aby był on właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego. W innym wypadku, gdy właścicielem samochodu byłaby osoba, na utrzymaniu której jest osoba niepełnosprawna, wówczas odliczenie podatkowe przysługiwałoby tej osobie, a nie niepełnosprawnemu.

Pamiętać również należy, że aby móc skorzystać z odliczenia, osoba niepełnosprawna powinna udokumentować niepełnosprawność, posiadając jeden z trzech dokumentów: orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2010-01-11
----------------------------------------------

Ja dzisiaj wysłałem swój PIT I teraz, jak co rok, czekam na "wielką Kasę" :-D :-D
Obrazek

tereniaa
Posty: 224
Rejestracja: 2009-02-18, 13:27
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Postautor: tereniaa » 2010-02-27, 09:21

Witajcie mam do Was pytanie czy odliczacie zakup komputera przez PFRON tz kwotę jaką uiściliście przy zakupie?

Casey
Posty: 1050
Rejestracja: 2008-08-29, 21:56
Lokalizacja: tutejsza

Postautor: Casey » 2010-02-27, 19:39

Mi w US babka powiedziała, że na to, żeby odpisać sobie te 2.280 zł nie muszę się legitymować żadnymi dokumentami. Wystarczy mi orzeczenie o niepełnosprawności i ... powiedziała, że przydałoby się jakieś zaświadczenie od lekarza, że faktycznie muszę chodzić na rehabilitację.
No to poszłam do lekarza, powiedziałam o co chodzi i dostałam "zaświadczenie" o treści:
Stan pacjentki wymaga stałej rehabilitacji
Tak na wszelki wypadek... bo tak naprawdę wszystko zależy od ludzi kontrolujących PITy...
Co nas nie zabije to nas wzmocni
------------------------------------------
Ale i tak najbardziej nam do twarzy z uśmiechem!

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-02-27, 19:52

Casey, i tu się z Tobą zgodzę .Wszystko zależy od interpretacji, więc warto się zabezpieczyć odpowiednim papierkiem w szufladzie.
Obrazek

dorman
Posty: 58
Rejestracja: 2010-12-27, 14:56
Lokalizacja: podkarpacie

Postautor: dorman » 2011-02-18, 13:48

W tamtym roku pierwszy raz korzystałam z tej ulgi i oczywiście dostałam od razu wezwanie do skarbówki,musiałam przedstawić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ,zaświadczenie o dojeżdżaniu na rehabilitację(wystawił mi rehabilitant) i musiałam napisać do jakiej przychodni dojeżdżam i wszystko było w porządku.Samochód zarejestrowany jest na męża,ale rozliczamy się wspólnie.W tym roku pani która mnie rozlicza mówiła że dobrze by było żebym brała faktury na paliwo.
agnieszka

zofija
Posty: 803
Rejestracja: 2009-03-31, 14:05
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: zofija » 2011-02-18, 14:55

dorman, -mnie wzywali w zeszłym roku.
Samochód jest na mnie,a mąż jest współwłaścicielem.
Pani okazałam orzeczenie i dowód rejestr. no i to wystarczyło.
Miłego dnia [you]!

"Lepiej iść i upadać niż całe życie klęczeć"

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-03-14, 14:13

Wszyscy rozliczeni? ;-)
Pamiętajcie o przysługujących nam prawach do ulg. Każda osoba, która posiada udokumentowaną niepełnosprawność powinna/może uwzględnić wydatki związane z chorobą.
Przeszukajcie też szuflady, może leży tam jakaś faktura?
Obrazek

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2012-03-14, 15:41

Beata:), tak,tak rozliczeni ;-) Kaska też mogłaby już przyjść :lol:

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-03-14, 20:55

Każda osoba, która posiada udokumentowaną niepełnosprawność powinna/może uwzględnić wydatki związane z chorobą.


no właśnie ja powinnam zbierać te wszystkie fakturki, ale zawsze jakoś czasu brak na czekanie aż jegomość wypisze, więc macham ręką i wychodzę. No kilka groszy zawsze by było eh :/

Awatar użytkownika
aisza
Posty: 7601
Rejestracja: 2008-08-09, 20:04
Wiek: 56
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski
Kontaktowanie:

Postautor: aisza » 2012-03-14, 21:22

Ja rozliczę PIT-a dopiero pod koniec kwietnia bo obawiam się,że bedę musiała dopłacać do tego interesu a nie czekać na zwrot jakichkolwiek pieniędzy;)
Przestań mieć pretensje do innych. Bierz odpowiedzialność za każdy swój krok...

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Urząd Skarbowy

Postautor: renia1286 » 2016-01-09, 07:37

Wie ktoś coś jak jest w tym roku z ulgą rehabilitacyjną na dojazdy 2280zł.
Zmnieniło się coś, czy jest po staremu .
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
anesia
Posty: 664
Rejestracja: 2015-09-22, 13:07
Wiek: 46
Lokalizacja: Łódź

Urząd Skarbowy

Postautor: anesia » 2016-10-10, 13:58

Mam pytanie : jak to jest z tą ulgą na leki,czy odlicza się wszystko powyżej 100 pln z każdej faktury czy od sumy faktur w danym miesiącu?
Nie ukrywam, że ciekawi mnie też odpowiedź na pytanie zadane wcześniej przez Renię
renia1286 pisze:Source of the post Wie ktoś coś jak jest w tym roku z ulgą rehabilitacyjną na dojazdy 2280zł.
Zmnieniło się coś, czy jest po staremu .

I jeszcze jedno pytanie: co jest wymagane by uzyskać zwrot kosztów poniesionych na dojazd autem na turnus?
Przepraszam za tyle pytań, ale to tematyka dla mnie całkiem nowa :umnik2:
Proszę o pomoc

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 60
Lokalizacja: Podkarpacie

Urząd Skarbowy

Postautor: homag » 2016-10-10, 16:33

anesia, aby odliczyć zakup leków musisz posiadać jeden z trzech stopni niepełnosprawności. Liczy się kwota jaką wydasz miesięcznie powyżej 100 zł. Sumujesz z całego roku comiesięczne nadwyżki i od ich sumy możesz sobie odliczyć ulgę.

Co do kwoty 2280 zł na dojazdy na rehabilitację nic się na chwilę obecną nie zmieniło. Tylko musisz posiadać stopień znaczny lub umiarkowany niepełnosprawności. Nie zbierasz żadnych faktur za paliwo, jedynie ( w razie kontroli z US ) powinnaś posiadać skierowanie na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne wydane przez lekarza oraz zaświadczenie z placówki, gdzie zabiegi były realizowane.

Jeżeli dojechałaś na turnus rehabilitacyjny, możesz odliczyć kwotę za dojazd środkami transportu publicznego. Twój prywatny transport mieści się w uldze 2280 zł. Jeżeli poniosłaś odpłatność za pobyt na turnusie, możesz kwotę jaką wydałaś, odliczyć od podatku.

Tak było za 2015 r i trzeba prześledzić czy za ten obecny rok nic się w tych w/w kwestiach nie zmieniło.
Pozdrawiam.
Wojtek


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości