Tysabri, poziom żelaza a CCSVI

Dla osób, które interesują się metodą leczenia niewydolności żył szyjnych.

Moderator: Beata:)

perso
Posty: 253
Rejestracja: 2009-12-07, 14:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: perso » 2010-07-23, 14:51

Trochę to odbieganie od tematu i trochę nie - takie oddawanie krwi obniża poziom żelaza we krwi.

Koczi to baaardzo ciekawe ...

Ja z chęcią bym spróbował - ale musiałbym mieć przekonanie że nikomu tym nie zaszkodzę. A z tym to będzie ciężko - także pozostaje rozsmakować się w zielone herbacie.

Agaciszon - ale z drugiej strony nie wiesz czy Twoje SM nie miałby gorszego przebiegu ( albo nie wystąpiłoby wcześniej ) gdyby nie oddawanie krwi.
Zapewne nie ma też prostego przełożenia miedzy poziomem żelaza we krwi i mózgu . Chociaż długotrwały nadmiar żelaza ( hemoglobiny ) z pewnością ułatwia jego odkładanie w mózgu.

Takie oddawanie krwi może być niebezpieczne w kontekście odpowiedniego natlenowania organizmu ( mniej hemoglobiny to jednocześnie gorszy transport tlenu do komórek ).
Hmm chyba pozostaje ta herbatka.

koczi230
Posty: 1808
Rejestracja: 2009-08-04, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Postautor: koczi230 » 2010-07-23, 15:14

Perso to nie oddawanie krwi a w pewnym sensie upust krwi,wiadoma rzecz nikt nie przyjmie od esemowatego krwi,to jasne.Ale upuszczanie tym samym prowokowanie do
produkcji nowych krwinek.Tak objaśniał mi :-/ to medyk ze stacji krwiodawstwa,
gdy powiadamiałem o esemku.
co w duszy,to i w oczach

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2010-08-05, 14:29

Coś musi być na rzeczy z tą krwią - statystycznie kobiety mają lżejszy przebieg SM.

koczi230
Posty: 1808
Rejestracja: 2009-08-04, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Postautor: koczi230 » 2010-08-05, 14:40

Karusiu,kwestia wejrzenia,statystyka wszystko przyjmie.
tylko życie te wskażniki obala,według statystyki,leki mamy prawie darmo
tylko czemu rezygnujemy czasem z ich wykupem... :shock:
co w duszy,to i w oczach

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2010-08-05, 14:54

koczi230, nie od dziś wiadomo, że statystyczny człowiek nie istnieje :)

Jednak statystyka dość ogólnie potrafi nakreślić czasem jakiś kierunek. Ja matematyczka jestem, lubie statystyke :D

koczi230
Posty: 1808
Rejestracja: 2009-08-04, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Postautor: koczi230 » 2010-08-05, 15:22

dwaj matematycy liczyli wspólnie wagony,statystycznie winno ich być 10
w rzeczywistości wagonów było 9
papier jest cierpliwy...
co w duszy,to i w oczach

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2010-08-05, 15:27

I cvo ma zrobić taki biedak, który miał szczęście jak wygraną w totolotku i znalażł się wśród tego 0,05% dbiegających od przeciętnej :-x

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2010-08-05, 15:39

Na wyniki statystyk nie można patrzyć z punktu widzenia jednostki, bo jak pisałam, statystyczny osobnik nie istnieje (musiałby mieć 99,99% ręki i 99,98% nogi, 99,99% oczów o strasznie dziwnym kolorze itd...).
Statystyka patrzy na zjawiska ogólnie, matematycznie je uśrednia.

dorotaj
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-24, 15:45
Lokalizacja: koło

Postautor: dorotaj » 2010-08-11, 00:17

Czes jestem uwas pierszy raz i tak nie pewnie pytam czy moze ktos wie jaka musi byc przerwa miedzy interferonem a tysabri zalerzy mi na tej informaci pozdrawiam

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-08-11, 06:26

Najlepiej dorotaj odpowiedziałby na to pytanie lekarz neurolog, ale z tego co mi wiadomo to pół roku.

Może jeszcze ktoś się odezwie, kto akurat bierze tysabrii...

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-08-11, 06:45

dorotaj, Witaj na forum. W tym temacie :arrow: http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... ht=tysabri
może znajdziesz odpowiedź, a jeśli nie, to tam właśnie możesz zadać to pytanie.

Natomiast tutaj :arrow: http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/viewforum.php?f=8
możesz napisać nam parę słów o sobie. :-)

Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek

perso
Posty: 253
Rejestracja: 2009-12-07, 14:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: perso » 2010-08-16, 12:05

Statystyczny osobnik nie istnieje - a szkoda bo to właśnie on jest leczony przez współczesną medycynę :).
Z łagodniejszym przebiegiem SM -u u kobiet to już chyba nawet zostało wykazane ( za pomocą oczywiście statystyki). I nawet by mi takie tłumaczenie pasowało gdyby nie fakt że kobiety częściej chorują na SM. Chociaż żeby być trochę bardziej precyzyjnym ja czytałem że 2 na 3 osoby chore to kobiety. A to w sumie nie to samo co stwierdzenie że kobiety częściej zapodają na SM niż faceci ( bo np. statystycznie łagodniejszy przebieg daję dłuższy spodziewany czas życia z taką chorobą a to może wypaczać wyniki takiej statystyki - no może nie tyle jej wyniki co znaczenie i wnioski ).

Ten przykład pokazuję że z danej statystyki można wyciągać różne wnioski i często błędnie je interpretując. Chyba we wszystko trzeba się dokładnie wczytywać :| i najlepiej to jeszcze u źródła - bo osoba pisząca artykuł prasowy może nie zauważyć pozornie subtelnej różnicy miedzy stwierdzeniem: kobiety częściej zapadają na SM a stwierdzeniem: kobiety to większa cześć chorych na SM

perso
Posty: 253
Rejestracja: 2009-12-07, 14:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: perso » 2010-08-26, 16:51

Na ostatnim badaniu kontrolnym w Katowicach uzyskałem trochę odpowiedzi na moje pytania miedzy innymi związane z żelazem.
Wg. dr. obecna wiedza meyczna pozwala jedynie powiedzieć że u chorych na SM jest zwiększone stężenie żelaza w mózgu. Nie są znane przyczyny - być może jest to wynikiem zaburzeń żylnych albo też np. żelazo odkłada się w wyniku uszkodzenia mieliny i jest skutkiem demielinizacji a nie przyczyna .
Mnie to nie przekonuje - przecież mielina jest tłuszczem - i raczej wydaje mi się nieprawdopodobne , albo raczej mało prawdopodobne, aby wynikiem obumierania lub uszkadzania tkanki tłuszczowej było zwiększony poziom żelaza.
Tłumaczenie zwiększonego poziomu żelaza jako efektu zwężonych żył brzmi bardziej logicznie ( przynajmniej dla mnie ) .

slackware
Posty: 466
Rejestracja: 2008-08-20, 22:25
Lokalizacja: ???

Postautor: slackware » 2010-09-02, 00:13

perso pisze: przecież mielina jest tłuszczem ( przynajmniej dla mnie ) .


A nie białkiem? Chociaż nie zmienia to faktu że żelaza z mieliny nie uzyskasz ;-)

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2010-10-06, 10:03

Może być jednak tak, że zdemielinizowane miejsca niejako przyciągają cząsteczki żelaza. Układ nerwowy to jak układ elektyczny, a żelazo jest ferromagnetykiem. To tylko moje dywagacje oczywiście.
Zastanawia mnie też to, że o ile ok. 90% eSeMowców ma zwężenie żył szyjnych, o tyle w grupie osób bez SM takie zwężenia ma 14% populacji. Dr. Kostecki tłumaczył, że być może w przyszłości one też zachorują na SM, ale coś mi się wierzyć nie chce...
A może jest tak, że to tylko jedna z przyczyn, i musi wystąpić ich jeszcze kilka (np. skłonność genetyczna)?

slackware, wg Wikipedi: Głównym składnikiem osłonki mielinowej są cerebrozydy, a w tym galaktozyloceramid. Związki te są zaliczane do grupy glikolipidów, składają się z cukrów, w tym przypadku galaktozy, i lipidu - ceramidu (pochodna sfingozyny). Innym składnikiem mieliny jest fosfolipid lecytyna (fosfatydylocholina).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mielina


Wróć do „CCSVI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości